فرهنگ اموی نه فرهنگ کفر؛ بلکه فرهنگ نفاق است. این فرهنگ قلب‌ها را به دین متصل نمی‌کند؛ اما قالب‌ها را چرا. اگر مسیری که بنی‌امیه برای حکومت اسلامی طراحی کرده بود ادامه پیدا می‌کرد پس از گذشت یک سده و رحلت تمام صحابه رسول...

از شاخص‌های ویژه مسیری که امام در طول تاریخ برای شیعیان ترسیم کرده‌اند جمع بین عرفان و اقدام بوده است. اصحاب کربلا نمونه‌های درخشان این مسیر هستند که اقدام و عمل خود را ذیل شخصیت امام‌حسین (ع) به اوج رساندند.

علوم عقلی به معنای خاص از گذشته بستری برای رشد تمام معارف بوده‌اند. برای مثال تحقیقات دانشمندان مدرن در غرب، در هستی‌شناسی‌ای صورت می‌گیرد که هرگونه استفاده از طبیعت را برای بشر مجاز می‌شمرد، تنها در چنین عقیده‌ای است که...

حوزه علمیه قم با حضور امام خمینی و به عمل آمدن نظریه ولایت فقیه ایشان، رهبری خود را با ارتقای رابطه مرجعیت به امت و امام به بالاترین سطح در طول تاریخ علم رساند.

کشش عمیق مردم مصر به نظریه «بازگشت به گذشته» یا همان سلفی‌گری با به قدرت رسیدن «اخوان‌المسلمین» و نیز صاحب کرسی شدن علمای سلفی و احزابی چون «حزب سلفی‌گرایان» و «حزب نور» باعث شده است که مردم مصر بیشتر خود را متعلق به جریان...

جهالت مقدس وضعیتی است که تمامی استعاره‌های عمیقا دینی می‌توانند در وضعیت تهاجم‌گونه علیه دین استفاده شوند و در نتیجه چیزی جزء تباهی کامل در میان دومین جمعیت دینی جهان به بار نمی‌آورد.

در تحلیل شرایط به وجود آمدن حججی‌ها در جامعه ایران نمی‌توان تنها به عوامل ظاهری بسنده کرد بلکه باید در نظر داشت انقلاب اسلامی ایران به رهبری عارفی واصل در سال 1357 پیش از آنکه دگرگونی در ساختارهای سیاسی و اجتماعی آن زمان...

جامعه ما با «پدیده شهید حججی» مواجه است. رخدادی که در همه لایه‌های اجتماعی جامعه ما نفوذ کرده و همدلی عمومی با این پدیده را برانگیخته است اما هیچ توضیحی از جامعه‌شناسی ما در این‌باره ارائه نمی‌شود.

حججی نه یک شخص بلکه یک نماد است؛ از وجه نمادین ایشان نماینده گونه‌ای از تفکر است که در قالب یک مجاهد_در سه عرصه اردوی جهادی، جهاد فرهنگی و در انتها جهاد نظامی_ نمود پیدا کرده است.

کوشش برای یافتن راه‌های بازگشت به امر اجتماعی مساله‌ امروز ماست. آنقدر درگیر نزاع‌ها امر سیاسی و انتزاع‌های امر فرهنگی هستیم که نمی‌دانم چه کسی حوصله فکر کردن به این مساله را خواهد داشت.

این موضوع که انبیای الهی به دنبال ساخت این ملک جهانی اسلام بوده‌اند، مساله‌ای است که می‌توان در سرگذشت بسیاری از انبیای الهی یافت و نقاط ابهام زیادی را به وسیله این طرح برطرف کرد.

فلسفه تاریخ مهدویت که برآمده از جوهره تمدنی انقلاب اسلامی است، تشیع را تبدیل به قطب سومی در برابر دو قطب شرق و غرب کرد. این فلسفه که تاریخ را بر اساس درگیری دو عنصر حق و باطل تفسیر می‌کند، واقعه کربلا را به عنوان نقطه عطفی...

نسبت علوم انسانی با متافیزیک یا فلسفه به معنای خاص نیز نظیر نسبت علوم طبیعی و ریاضی با متافیزیک است. یعنی در علوم انسانی راجع به احکام از آن جهت که موجود هستند، بحث نمی‌شود؛ بلکه در مورد احکامی که با اراده انسان ایجاد می‌شود،...

فقه قدرت تمدن‌سازی شگرفی دارد که در کنار دیگر مولفه‌های تمدن‌ساز می‌تواند تمدن مطلوب و آرمانی را محقق کند. سخن از بی‌اثر بودن فقه در تمدن، بسیار دور از واقع و انصاف بوده و نظیر این سخن است که «فرهنگ در تمدن اثربخش نیست».

غرب‌زدگی برخی نیروهای سیاسی را می‌توان در همین سلفی با موگرینی به عینه دید. آل‌احمد در کتاب غرب‌زدگی درباره این عینت سخن به میان آورده بود؛ عینیتی که امروز افکار عمومی ما منزجر‌کننده است.

آیت‌الله شهید با اتکا به بینش ژرف خود به آیت‌ا...بهبهانی پاسخ می‌دهد: «اگر من را بکشند شما را نیز می‌کشند.» این پیش‌بینی در کمتر از یک‌سال محقق شد. شیخ شهید در گرمای مردادماه در 13 رجب روز ولادت امام علی (ع) به سال 1327 در...

سوئدی‌ها اهل مطالعه هستند. در مترو و اماکن عمومی کمتر کسی مشغول مطالعه نیست. تمرکز بر منابع مکتوب که به واسطه دیجیتالی شدن زندگی عمومی و خصوصی انسان‌ها رو به تضییع است، کمتر در سوئد مشاهده می‌شود.

رادیکالیسم مانند سنگی است که وسط برکه و مرداب می‌افتد و موجب شکل‌گیری امواج می‌شود. نمی‌توان انتظار داشت رفتار رادیکالی در جامعه تاثیر بر دیگر اجزای جامعه نداشته باشد. سنگ که در برکه بیفتد امواج غیرقابل کنترلی آغاز می‌شود...

حمیدرضا صفاکیش: امام زمان(عج) یگانه فرزند امام حسن‌عسکری(ع) و بازپسین امام است. شیعیان به اجماع بر امامت آن حضرت متفق و او را زنده و از انظار غایب و مستور و نقطه امید و منجی عالم بشریت می‌دانند.

انشاءالله رحمتی: کتابی که اخیرا کار آن را به سرانجام رسانده‌ام، اثری است تحت‌عنوان «عشق الهی» با عنوان فرعی طریق الی‌الله در متون اسلامی. این کتاب به قلم ویلیام چیتیک نوشته شده است.