انشاءالله رحمتی: کتابی که اخیرا کار آن را به سرانجام رسانده‌ام، اثری است تحت‌عنوان «عشق الهی» با عنوان فرعی طریق الی‌الله در متون اسلامی. این کتاب به قلم ویلیام چیتیک نوشته شده است.

مهدی فدایی‌مهربانی عضو هیات علمی دانشگاه تهران: جهان ایرانی از همان ابتدای دیانت زردشتی بر مبنای فرشته‌شناسی شکل گرفته است؛ در جهان ایرانی زردشت و افلاطون با یکدیگر پیوند یافته و حکمت مأخوذ از مشکات نبوت مبتنی بر دین ابراهیمی...

سجاد صداقت: زمانی که نام «بندر» به گوش‌تان می‌خورد، قطعا یکی از شهرهای حاشیه خلیج فارس، دریای عمان یا دریای خزر در شمال و جنوب کشور را تصور خواهید کرد. مناطقی که دریا و آب، بخش مهمی از زندگی مردم را تشکیل می‌دهد.

محمد‌مهدی جعفری استاد تاریخ اسلام: برای بررسی دوران امام رضا‌(ع) باید نگاهی به زمانه ائمه پس از شهادت امام حسین‌(ع) داشت. دوران ائمه (ع) به‌خصوص بعد از شهادت امام حسین‌(ع) دارای شرایط مختلفی بود و هر یک از امامان طبق زمان...

سید‌جواد میری استاد دانشگاه: درباره اینکه چرا علی شریعتی همچنان در جامعه امروز ایرانی مطرح است، بحث‌های زیادی مطرح است. با اینکه چهار دهه از درگذشت او می‌گذرد، همچنان علی شریعتی حضور بسیار پر‌رنگی در جامعه روشنفکری ما دارد...

مهدی گلشنی رئیس گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف: رئیس گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف از مرحوم علامه جعفری به‌عنوان فیلسوفی یاد کرد که از نظر علمی و فلسفی از زمان خود جلوتر بود.

مراد فرهادپور: مراد فرهادپور، نویسنده و مترجم در آخرین گفتار خود به مساله جهانی شدن نگاهی داشته و به نقد آن پرداخته است. بخش مهمی از صحبت‌های او که در کانال «عصر اندیشه» ارائه شده در ادامه آمده است.

محمد صحتی محقق/ طبق اسناد تاریخی وقتی امام فرمود بیعت نمی‌کنم، یزید با دادن نامه به نمایندگان خود در شهرهای مختلف نوشت که از حسین بن علی(ع) بیعت بستانید و اگر بیعت نکرد سرش را ببرید و برای من بفرستید.

حامد زارع: امروزه ملامحمدکاظم خراسانی ملقب به آخوندخراسانی از جمله مشهورترین و مطرح‌ترین مجتهدان شیعی در تاریخ اندیشه معاصر ایران به شمار می‌رود. بی‌تردید شهرت آخوند معطوف به اجتهادات و فتاوای او در عصر مشروطیت است.

مصطفی مهرآیین استاد دانشگاه: فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی این روزها پر است از جوک‌های مناسبتی و غیر‌مناسبتی که بین افراد مختلف رد و بدل می‌شود؛ بالافاصله بعد از هر اتفاقی اولین واکنش‌ها به صورت جوک نمایان‌می‌شوند.