حکومت پهلوی به‌عنوان اولین حکومت ایران که به برنامه‌ریزی برای توسعه روی آورد، با سیاست‌های خود در تشدید این «کوتاه‌مدت بودن» جامعه، نقشی بی‌بدیل داشت.

وقتی یک صورت هنری بخواهد مبتنی‌بر کلام و شنوایی ساخته شود، بهتر می‌توان درباره ظرائف و طرائف مفهومی و ازجمله فلسفی در آن سخن گفت. به همین خاطر است که نمایشنامه ظرفیت بهتری برای طرح فلسفه می‌یابد.

نخستین شیوه از شیوه‌های تأمل در باب سیاست در جهان اسلام، ذیل باب اخلاق حکمت عملی است. این آثار معمولا به حوزه علم اخلاق سیاسی مربوط بوده و سعی دارند با طرح یک نظام معنایی اخلاقی، سیاست‌ورزی حکام مسلمان را نگریسته و با ارجاع...

فیض، حکیم الهی، مفسر، محدث و فقیه پر‌کار و محترمی بود که درک اندیشه‌هایش در کلیت و تمامیتش به دلیل وجود وجوه و جنبه‌های مختلف و حتی ظاهرا متضاد، اندکی دشوار به نظر می‌رسد.

اتصال و نسبت دادن لنین و یارانش به مارکس و مارکسیسم، بلاتشبیه، مانند آن است که بگوییم داعش نیز نتیجه منطقی اسلام است! هیچ مسلمانی نمی‌پذیرد که داعش تعین سیاسی اسلام باشد، همان‌طور که دانش‌پژوهان علوم اجتماعی و انسانیات نخواهند...

مجله تصویری علوم انسانی «زاویه» با موضوع «پرسش از سرنوشت هیات حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره» چهارشنبه 19 دی‌ماه از شبکه 4 سیما پخش شد.

باید دقت داشت وقتی بازن به مکان سینمایی توجه دارد، از سویی به اولویت مکان یا طبیعت در سینما نسبت به تئاتر یا مونتاژ اشاره دارد و از سوی دیگر، به سینمایی بودن این مکان توجه دارد. یعنی اینکه مکان مد نظر بازن، مکان به هر معنای...

نئولیبرالیسم یک «منطق» است و نه‌فقط یک «مکتب». جهت تاریخی جدید در ساحت فرهنگ ایران معاصر، درحال نزاع با چنین منطق و فهمی از هستی است.

با وجود اینکه علمای شیعه در اواخر دوره صفوی با متصوفه مخالف بودند اما آموزش و مطالعه عرفان در نظام سنتی مدرسه شیعه ادامه یافت. نظامی که تا این روزگار هم در ایران به حیات خود ادامه داده است.

به عقیده افلاطون، عدالت علاوه‌بر آنکه جزئی از فضایل انسانی بوده، خصیصه‌ای است که مردمان را به روابط سیاسی به‌منظور تشکیل جامعه سیاسی وا می‌دارد. به بیان دیگر، عدالت خصلتی است که درعین حال انسان را خوب می‌سازد (نفس بشر را...

فیلسوفان غربی، چه آنان که متأله و متدین بودند و چه آنان که با مسیحیت رایج زمان و سازمان کلیسا مشکلات عدیده داشتند، در حاشیه و مرکز آثار خود، متوجه به حضرت مسیح(ع) بودند، چراکه دین، واقعیتی بود که فیلسوف امکان نادیده‌انگاشتن...

حکایتی که در فیلم «یاسمین غمگین» بیان می‌شود، حکایتی از بحران روحی و اجتماعی طبقه مرفه جامعه است

نسبت عدالت‌خواهی با مطالبه‌گری، عموم و خصوص مطلق است. درواقع مطالبه‌گری‌ها باید به سمت نوع خاصی از مطالبه‌گری یعنی عدالت‌خواهی سوق پیدا کند تا جامعه‌ای عادله ساخته شود.

شیخ‌بهایی به لحاظ تأملات سیاسی دارای مشخصات اندیشه سیاسی علمای کلاسیک شیعه است؛ یعنی اندیشه سیاسی وی دارای وجه ایجابی در زمان حضور امام و وجه سلبی به هنگام غیبت امام است.

صوتی از امام که اثر باستانی آن را دلیل «جواز تهمت» معرفی می‌کند، مربوط است به تفسیر امام از روایت «الفقهاء امناء الرسل...». این روایت به چند صورت نقل شده است که امام یکی از این صورت‌ها را در ابتدای بحث خود آورده است.

آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی، فقیهی در تراز انقلاب اسلامی بود. او اگر فرصت و فراغت می‌یافت می‌توانست فقه شیعه را وارد مرحله جدیدی کند. روزگار به این زودی‌ها چون اویی را به خود نخواهد دید. حتی بسیاری از خواص نیز او را چنان‌که بود،...

آیت‌الله هاشمی‌‌شاهرودی ضمن ارائه بحث «مهندسی فقه»، وظیفه عملی «مکلف» را شامل همه افعال و تروک، در همه بخش‌هاى زندگى انسان دانسته که در هر عرصه‌اى حکم شرعى موجود است.

مجله تصویری علوم انسانی «زاویه» با موضوع «آموزش و پرورش ایران و آزمون عدالت آموزشی» با حضور حجت‌الاسلام ذوعلم و دکتر مهرمحمدی همراه با پرسشگری حبیب‌الله رحیم‌پور ازغدی چهارشنبه از شبکه ۴ سیما پخش شد.