صاحب‌نظران اقتصادی، «بی‌تدبیری» عنوان‌شده در کلام مقام معظم رهبری را ناشی از عوامل متعددی می‌دانند که باعث بروز وضعیت کنونی در اقتصاد کشور شده است.

به‌دنبال افزایش قیمت بلیت هواپیما از سوی شرکت‌های داخلی و خارجی و اعتراض مسافران به این اتفاق، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرد: «هنوز افزایش نرخ بلیت سفر‌های داخلی اعمال نشده است.

اگرچه انتشار خبر لغو فاینانس‌های خارجی با واکنش تند برخی ارگان‌های دولتی مواجه شد و این اقدام را نوعی فرافکنی و انتشار اخبار کذب دانستند، اما دیری نپایید که خبر تکذیب‌شده، تحقق یافت.

بانک مرکزی در واکنش به اظهارات یوسفیان‌ملا، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مورد «سرنوشت نامعلوم 9 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی» توضیحاتی ارائه داد.

حواشی اقتصادی پیرامون شستا تا کنون ۲ وزیر را خانه‌نشین کرده است؛ ساز‌ و‌کار مالی این شرکت سرمایه‌گذاری عظیم چگونه است که این همه بحث‌برانگیز می‌شود؟

جمع‌بندی این سخنان حاکی از دستان خالی پژوهشکده پولی و بانکی برای ارائه یک مدل علمی و تجربی برای گره‌گشایی از بحران کنونی ارز و کاهش ارزش پول ملی بوده است. سیاست‌ها و راهکارهایی که باید توسط همین به‌ظاهر متخصصان درون بانک...

به جرات می‌توان گفت که اهمیت تصمیم‌گیری دولت و اتخاذ سیاست‌های درست اقتصادی برای هدایت بازار ارز، به حدی است که در شرایط کنونی که کشور با جنگ اقتصادی روبه‌رو است، می‌تواند به منزله بسته نجات‌بخشی برای اقتصاد کشور باشد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی می گوید: «از دو سال پیش تبلیغات کمبود ویتامین Dبرای مردم ایران آغاز شد و درست بعد از قبولاندن این امر، یک‌دفعه این ویتامین وارد روغن می‌شود و بعد متوجه می‌شویم که پشت پرده این کمبود ویتامین، واردکنندگان...

کارشناسان می‌گویند چون دولت تاکنون برای بازار برنامه‌ای نداشته و الان متوجه شده که قرار است بسته‌ای مدون رونمایی شود روند نزولی به خود گرفته. اگر بازار طراحی شده پاسخگوی تمام نیازهای فعالان اقتصادی و مردم باشد روند قیمت نزولی...

نقدینگی باید مهار شود اما نمی‌توان نقدینگی را با تئوری‌های پولی و بانکی مهار کرد. البته طبیعتا سیاست‌های پولی و مالی هم یکی از عوامل مهارکردن نقدینگی است، اما راهکار اصلی رسیدن به اقتصاد مولد و مولد‌کردن نقدینگی است.

آیا در میان دریافت کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی افراد خاصی وجود دارند که رئیس جدید بانک مرکزی جرات ندارد اسامی آنها را افشا کند.

براساس آمار سال 96 شرکت توانیر، ایران حدود 7872 میلیون کیلووات ساعت برق به 6 کشور همسایه صادر کرده است، اما داده‌های آماری «شرکت مدیریت شبکه برق ایران» نشان می‌دهد در تابستان سال جاری در ساعات پیک مصرف، میزان واردات برق ایران...

با توجه به کاهش حجم بارندگی‌های سال جاری و در نتیجه کاهش توان تولیدی نیروگاه‌های برقآبی، تامین توان مصرفی مردم به یک بحران تبدیل شده و خاموشی‌های متعدد تیرماه نیز گواه بر این مطلب است. در آخرین اظهارنظر وزیر محترم نیرو نیز...

یکی از موارد مهمی که کارشناسان اقتصادی متفق‌القول بر آن تاکید‌ دارند، سوءمدیریت دولت در کنترل بازار و ناتوانی در هدایت درست نقدینگی موجود در کشور است.

«فرهیختگان» در گفت‌وگو با سیدبهاءالدین حسینی‌هاشمی، کارشناس مسائل اقتصادی و از مدیران بانکی کشور راه‌های «همتی» برای خروج از بن‌بست «سیف» را مورد بررسی قرار داده است.