• ۱۸ بازدید
  • تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارش «فرهیختگان» از یک حرکت جدید در فضای تشکل‌های دانشجویی

بازار داغ ایده‌های دانشجویی در نشست‌های برهان دفتر تحکیم وحدت

براساس اعلام دفتر تحکیم، نشست‌‌های تخصصی برهان تابستان امسال در چهار بخش سیاسی، فرهنگی، زنان و عمومی برگزار خواهد شد.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، خلاقیت یکی از چالش‌های مهم تشکل‌های دانشجویی است، استفاده از قالب‌های تکراری در آموزش‌ها و حتی مواجهه با مسائل سیاسی روز، دیگر مانند روزهای پرتب و تاب دهه هفتاد و هشتاد برای دانشجویان جذابیت ندارد و همین امر باعث شده فعالان دانشجویی دست به ابتکارهای مختلفی برای پیشبرد اهداف فکری و تشکیلاتی خود بزنند.

از طرف دیگر یکی از دغدغه‌های همیشگی فضای دانشگاه‌ در سال‌های گذشته، مساله آزاداندیشی بوده و هست. تغییرات مختلف در سبک زندگی جوانان در سال‌های گذشته باعث شده حتی دانشجویانی که باید سرشار از فکر و ‌انگیزه باشند و برای ثبت و پرورش ایده‌های گوناگون خود تلاش کنند با شکل‌گیری احساسات کاذب و پیدایش سطحی‌نگری، از فضای اندیشه‌ای فاصله بگیرند و از درگیری‌های فکری در فضای دانشگاه دوری گزینند.

این امر باعث شده دفتر تحکیم وحدت با الهام از مدل برگزاری استارتاپ‌های حوزه فناوری، شکل تازه‌ای را برای فعالیت‌های فکری دانشجویی برنامه‌ریزی کند که از آن با عنوان برهان یاد می‌شود.

«فرهیختگان» در گزارش امروز به ویژگی‌های این قالب می‌پردازد و نشست‌های برهان این اتحادیه در گذشته و حال را بررسی می‌کند.

  نشست ایده‌پردازی در حوزه دغدغه‌های دانشجویی  

امین پویان‌راد، دبیر واحد آموزش دفتر تحکیم وحدت در گفت‌وگو با «فرهیختگان» درباره نحوه شکل‌گیری نشست‌های برهان گفت: «الگوی نشست برهان از رصد برنامه‌های استارتاپ ویکندهای حوزه فناوری به دست آمد. وقتی دیدیم در مباحث فکری هم چنین قالبی نداریم، الگوی آن را از همان برنامه‌ها الهام گرفتیم و با تغییر شکل و شمایل آن، سازوکار مخصوصی برای مسائل فکری طراحی کردیم. نشست‌های برهان کرسی ایده‌پردازی در حوزه موضوعاتی هستند که با آن درگیر هستیم و روی آن کار می‌کنیم و چالش داریم و می‌خواهیم همه اعضا روی آن متمرکز شوند و کار کنند.»

وی در ادامه تصریح کرد: «این نشست را طراحی می‌کنیم تا در قالب ایده‌پردازی به دانشجویان موضوع دهیم و آنها با مطالعه، بررسی و تفکر در مورد موضوعات سوژه دهند. از این طریق هم آنها به صورت فکری فعال شدند و روی موضوعات کار کردند، هم پشتوانه محتوایی دارند و از طرفی دیگر ایده‌های خوبی استخراج شده که می‌تواند آینده در فضای اتحادیه و انجمن‌ها عملیاتی شود.»

  هدف اصلی درگیرشدن فکری دانشجویان است

پویان‌راد درگیرشدن دانشجویان با مسائل فکری را بزرگ‌ترین هدف برگزاری این نشست‌ها عنوان کرد و ادامه داد: «درگیر شدن فکری دانشجویان جزء اهداف به شمار می‌رود البته نه به شکلی که در حد فکر باقی بماند، بلکه با گفت‌وگو و چالش پخته شود و درنهایت مطلوب ما این است که به یک عملکرد اجرایی هم ختم شود. مثلا نقدهای جدی دفتر تحکیم نسبت به شورای عالی انقلاب فرهنگی از نشست اول برهان در سال قبل آغاز شد که پشتوانه فکری برای ما بود و البته خود اعضا هم نسبت به آن دغدغه بیشتری پیدا کردند و هنوز هم ادامه دارد. از دانشجویانی که در این نشست مقاله ارائه دادند، تیمی تشکیل شد که سندها و فعالیت‌های مختلف شورا را موشکافانه بررسی و بعدها با اعضای مختلف این شورا نیز جلساتی برگزار کردند.»

دبیر واحد آموزش دفتر تحکیم وحدت درخصوص نحوه برگزاری این نشست افزود: «در نشست میان‌دوره، یک برهان برگزار می‌شود که موضوع آن بیشتر به حالت عمومی است و با توجه به شعار نشست تعیین می‌شود. در نشست پایان‌دوره اتحادیه نیز نشست‌های برهان به صورت تخصصی برگزار می‌شود، بدین‌معنا که هر واحد بسته به ریل‌گذاری‌ای که انجام داده و اولویت‌هایی که مشخص کرده در یک فیلد تخصصی مسائل خود را ارائه می‌دهد تا اعضای مجموعه روی آن کار کنند. مخاطب نشست‌های برهان پایان‌دوره هم با توجه به موضوع متفاوت است و در آن استادی حضور دارد که صحبت‌ها و ارائه‌های دانشجویان را می‌شنود و خروجی مشخصی برای جمع‌بندی مباحث انتخاب می‌شود، ممکن است عملیاتی برنامه‌ریزی شود یا محتوای جمع‌بندی در قالب یک نشریه توسط دانشجویان منتشر شود.»

  ارائه‌های برتر وارد فاز برنامه‌ریزی عملیاتی می‌شود

 پویان‌راد با اشاره به نحوه اجرای نشست‌های برهان اضافه کرد: «پیش از برگزاری هر یک از نشست‌ها ما فراخوانی را منتشر می‌کنیم، اعضا پس از آن اعلام آمادگی می‌کنند، بعد از آن هر فرد مهلت مشخصی دارد که نتایج جست‌وجوها و نظرات خود را در قالب مقاله برای اتحادیه ارسال کند. مقالات افراد شرکت‌کننده با مشارکت اعضای شورای مرکزی، ادوار و اساتید مربوط به آن حوزه بررسی می‌شود تا مقاله‌های برگزیده مشخص شود. برگزیده‌ها فرصت دارند در نشست نظرات خود را مطرح و تبیین و در صورت نیاز از صحبت‌های خودشان در مقابل اعضای مشغول در همان حوزه دفاع کنند. پس از ارائه و پرسش و پاسخ، کارشناس یا داور جلسه ارزیابی نهایی را انجام می‌دهد و ختم می‌شود به یک راهبری کلی، همان‌گونه که گفتم، ارائه‌های برتر یا توسط دانشجوی مطرح‌کننده وارد فاز برنامه‌ریزی عملیاتی می‌شود یا اینکه به‌صورت یک خط محتوایی در قالب نشریه یا جزوه منتشر خواهد شد که بیشتر در حوزه مسائل فکری انجام می‌شود.»

  برگزاری چهارمین دوره در تابستان 98

این فعال دانشجویی از برگزاری سه دوره نشست برهان تاکنون خبر داد و گفت: «این نشست‌ها از سال گذشته آغاز شده و هر سال دو نوبت برگزار می‌شود. در سال گذشته که بنده دبیر فرهنگی بودم، نشستی با موضوع شورای عالی انقلاب فرهنگی در نشست میان‌دوره برگزار کردیم که با استقبال اعضا مواجه شد. نشست پایان‌دوره سال گذشته در چهار حوزه برگزار شد. در دوره فعالیت این شورای مرکزی هم سومین نشست برهان با محوریت بررسی موانع و چالش‌های مشارکت سیاسی- اجتماعی در جمهوری اسلامی ایران و روش‌های بازسازی و نوسازی آن برگزار شد. برهان درحال حاضر چهارمین دوره خود را تجربه می‌کند.»

وی اظهار کرد: «این نشست‌ها در جو عمومی اعضای دفتر تحکیم هم تاثیرگذار بوده است. مشارکتی را که انتظار داشتیم دیده‌ایم، چراکه اگر جز این بود، نشست‌ها تداوم پیدا نمی‌کرد؛ حتی گاهی استقبال دانشجویان بیشتر از انتظار ما بود به منظور ارائه مقاله که حالا با دیدن درخواست‌های اعضا، تبدیل به یک مطالبه عمومی در سطح بدنه دفتر تحکیم شده است.»

پویان‌راد در پایان درباره برگزاری این قالب محتوایی در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: «این قالب در دانشگاه‌ها قابل‌تسری است و دانشجویان می‌توانند آن را با موضوعات مختلفی پیاده کنند تا عموم دانشجویان بتوانند مشارکت داشته باشند.»

  نشست‌های برهان امسال به چه موضوعاتی اختصاص دارد؟ 

براساس اعلام دفتر تحکیم، نشست‌‌های تخصصی برهان تابستان امسال در چهار بخش سیاسی، فرهنگی، زنان و عمومی برگزار خواهد شد.

نشست سیاسی برهان با عنوان «صدای یک معترض» به بررسی و نقد بستر‌های اعتراض مدنی به‌عنوان وجهی از مشارکت مردمی خواهد پرداخت. مقایسه تطبیقی جایگاه اعتراضات مردمی در حکومت حضرت علی(ع) و نظام ولایت فقیه در دوران معاصر، ساختار‌های قانونی موجود برای بیان اعتراض؛ چالش و نحوه برگزاری تجمع و تحصن، بررسی کارآمدی مرجع رسیدگی به شکایت از نهاد‌های رسمی مانند کمیسیون اصل ۹۰، نحوه جریان‌سازی رسانه‌ای و پیگیری مطالبات، طرح راهکار مناسب در ارتباط و اقناع معترضان با نگاه به یک نمونه موفق ایجاد‌شده در تجربه جهانی و تاریخی، تحلیل اعتراضات دی‌ماه سال ۹۶؛ ریشه‌ها و پیامد‌های آن، بررسی نحوه برخورد حکومت با معترضان و رفتارشناسی معترضان و تحلیل اعتراضات فرانسه؛ ریشه و پیامد‌های آن و بررسی نحوه برخورد حکومت با معترضان ازجمله موضوعاتی است که دانشجویان باید آن را بررسی کنند.

نشست فرهنگی برهان هم با عنوان جوانان، چالش و دانشگاه اسلامی برگزار خواهد شد و دانشجویان در این نشست به موضوعاتی نظیر چرایی نرسیدن علوم انسانی اسلامی از مرحله تئوری به عمل، آسیب‌شناسی ناکارآمدی خدمات مراکز مشاوره دانشجویی به دانشجویان در دانشگاه‌ها، آسیب‌شناسی نقش تربیتی اساتید، بررسی تطبیقی پوشش دانشجویان در دانشگاه‌های جهان اسلام و ارائه یک مدل صحیح پوشش در محیط دانشگاه اسلامی، مدل مطلوب امر به معروف و نهی از منکر در دانشگاه و سرمایه‌های فرهنگی (مسجد، خوابگاه و خیریه‌های دانشجویی) مغفول‌مانده دانشگاه در ایجاد نشاط می‌پردازند.

برهان در حوزه خواهران نیز با عنوان زنان و مجلس شورای اسلامی به بررسی نحوه حضور و مشارکت این قشر در جامعه در نهاد قانونگذاری می‌پردازد و دانشجویان می‌توانند نظرات خود را درخصوص بررسی وضعیت زنان در مجالس کشور‌های جهان به همراه شناسایی نقاط قوت و ضعف، بررسی منظومه فکری رهبری و امام خمینی(ره) در رابطه با حضور زنان در مناصب سیاسی، بررسی ابزار‌های مجلس شورای اسلامی در تحقق مطالبات زنان و ارائه مدل پیشنهادی برای پیگیری موثر مطالبات، بررسی جایگاه و عملکرد فراکسیون زنان و فراکسیون خانواده در مجلس شورای اسلامی به همراه آسیب‌شناسی، تاریخچه حضور نمایندگان زن در مجلس شورای اسلامی و آسیب‌شناسی کمی و کیفی این حضور و چگونگی افزایش حضور و اثرگذاری نمایندگان در مجلس و راهکار حضور درصدی با ارائه مدل جایگزین را مطرح کنند.

نشست عمومی برهان هم به موضوع جایگاه آرمان آزادی در منظومه مردم‌سالاری می‌پردازد و دانشجویان پاسخ‌های مدنظر خود درباره سوالاتی نظیر حق تعیین سرنوشت برای مردم در حاکمیت اسلامی از چه راه‌هایی و با چه ابزار‌هایی محقق می‌شود، اصل امر به معروف و نهی از منکر در تحقق آزادی‌های سیاسی و اجتماعی در جامعه چگونه تعریف می‌شود، محدودیت‌های آزادی در عرصه بیان، اندیشه، اجتماع و اقتصاد در مناطق اسلامی چیست، نقش نهاد‌های سیاستگذار در مدرسه، دانشگاه و حوزه در ترویج آزادی‌های اجتماعی، سیاسی و اسلامی چیست و نقش تشکل‌های دانشجویی در مقایسه با مساجد، سمن‌ها، رسانه‌ها و احزاب در استیفای آزادی‌های مشروع چیست را بیان می‌کنند.

علاقه‌مندان برای شرکت در نشست‌های تخصصی برهان باید چکیده‌مطلب خود را تا  ۲۰ تیرماه از طریق راه‌های ارتباطی معرفی‌شده ارسال کنند. این نشست‌ها یکی از برنامه‌های مهم نشست پایان‌دوره دفتر تحکیم وحدت است که اواخر تیرماه در دانشگاه تبریز برگزار خواهد شد. برگزاری انتخابات شورای مرکزی دفتر تحکیم از دیگر برنامه‌های این نشست خواهد بود.

 

* نویسنده : ابوالفضل مظاهری روزنامه نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها