• ۷ بازدید
  • تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
نیمار بر سر دوراهی بارسا - رئال

مرا به خانه‌ام ببر!

انتقال نیمار به تیم بعدی رقمی بین 200 تا 300 میلیون دلار هزینه خواهد داشت که نه‌تنها جور کردن و پرداختش به پی‌اس‌جی یک مشکل است بلکه حفظ تراز مالی تیم زیر خط تعیین شده توسط یوفا هم نگرانی دیگری است که نمی‌توان از یاد برد.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، «به آنها بگویید من دوست دارم برگردم»  گزارش روز گذشته روزنامه اسپانیایی «اسپورت» از پیام ویژه نیمار برای چند «دوست مورد اعتمادش» در داخل باشگاه بارسلونا، حکایت داشت. این دوستان مورد اعتماد در باشگاه‌ها، همان‌هایی هستند که اسم‌شان را باید «پل‌های پشت‌سر» گذاشت. کارمندهایی که می‌توانند پیام را به رئیسی نشان بدهند که امکان دارد شماره نیمار را بلاک کرده باشد یا اینکه ترس ستاره از عکس‌العمل نامشخص او، باعث شده تا این پیام به یک واسطه ارسال شده باشد. شاید فکر کنید این پیغام و پسغام جدی نباشد، اما هست. اگر یادتان باشد وقتی پرز می‌خواست زیدان را به رئال بیاورد، شایعه‌ای منتشر شد که او از یک کارمند مورد اعتمادش خواسته تا پیامی برای زیدان ارسال کند و ببیند نظر مثبتی برای بازگشت دارد یا نه!
 
 بازگشت نیمار مورد تایید بارسایی‌ها هست یا نه؟

«با احترام، ما فکر نمی‌کنیم این خرید مناسب منافع باشگاه بزرگ بارسلونا باشد.»  هیچ وقت متن اصلی پیغامی که بازیکنان بارسلونا دو هفته گذشته برای مدیر باشگاه خود ارسال کردند اعلام نشد اما خبرش آمد که انتقال گریزمان به بارسلونا مورد تایید آنها نیست. هرچند این پیغام تاثیری در این انتقال ایجاد نخواهد کرد و مهاجم فرانسوی اتلتیکو مادرید تا دهم تیر ماه به بارسا خواهد پیوست. با حضور گریزمان، بارسا همین حالا تیم پرستاره‌تری شده اما انتقال نیمار داستان دیگری دارد.

 دوگانه رئال – بارسا

قصه جدایی نیمار از بارسا فقط یک داستان داشت؛ اینکه نیمار  می‌خواست جایی باشد که زیر سایه مسی قرار نگیرد. روی همین حساب بود که تمام انگ‌های مختلف را تحمل کرد تا به پی‌اس‌جی برود و شماره یک باشد اگر چه آنجا بود که فهمید حتی در رقابت منصفانه با کاوانی هم مشکل دارد و حمایت‌های باشگاه از او به خاطر هزینه‌ای است که برایش شده، نه به خاطر کیفیت فنی بالاترش.  روی همین حساب است که شایعه انتقال او به رئال منطقی‌تر به نظر می‌رسد. در این «رئال در حال بازسازی »او زیر سایه کسی نیست و حتی حضور هازارد هم نمی‌تواند انتقال او را تحت‌الشعاع قرار بدهد. از طرف دیگر او خیلی خوش‌بین نیست که هواداران بارسا خیلی راحت با او کنار بیایند و دوست ندارد در بارسلونا هو شود. اگر به رئال برود با او مثل یک قهرمان برخورد می‌کنند اما تضمینی نیست که اگر به بارسلونا برود خیلی مورد تشویق قرار بگیرد.  از سوی دیگر کارنامه او در پی‌اس‌جی هم آنقدر درخشان نبوده که هواداران بارسلونا بخواهند گذشته را فراموش کنند و به امید درخشش مجدد او به آینده نگاه کنند.  از طرف دیگر روزنامه «اسپورت» هم یک روزنامه کاتالونیایی است و طبیعتا طرفدار بارسلونا شاید می‌کوشد تا با این اخبار نیمار را از انتقال به تیم رقیب منع کند.

 لیگ‌های دیگر

نیمار اگرچه با حواشی فراوان، مصدومیت‌های پی‌درپی و از همه مهم‌تر تلاش‌هایش برای تمارض در زمین مسابقه و صدالبته رسوایی اخلاقی جدیدش، حسابی برند ورزشی خود را با حاشیه‌های زرد پیوند زده اما همچنان گزینه مناسبی برای تیم‌هایی است که قصد بازسازی و تحکیم جایگاه خود در جدول را دارند. به‌عنوان مثال تیمی مثل منچستریونایتد در چنین روزگاری می‌تواند از یک نیمار با‌ انگیزه بهره‌های فراوانی ببرد.  تیم‌های زیادی هم در سریA هستند که حضور نیمار در آنها می‌تواند تبلیغات خوبی را برایشان به ارمغان بیاورد. دو تیم میلانی و یوونتوس اگر قصد خرج کردن چنین سرمایه عظیمی داشته باشند می‌توانند نیمار را سوپراستار مناسبی برای تیم خود بیابند. هزینه‌های کلان یوونتوس برای رونالدو نشان داد سرمایه‌گذاری روی سوپراستارها ارزشش را دارد.

 قیمت این انتقال چه خواهد شد

در دنیا باشگاه‌های کمی هستند که بتوانند بهای این انتقال را پرداخت کنند. انتقال نیمار به تیم بعدی رقمی بین 200 تا 300 میلیون دلار هزینه خواهد داشت که نه‌تنها جور کردن و پرداختش به پی‌اس‌جی یک مشکل است بلکه حفظ تراز مالی تیم زیر خط تعیین شده توسط یوفا هم نگرانی دیگری است که نمی‌توان از یاد برد. خرید نیمار به تنهایی برای هیچ‌کدام از تیم‌های خواهان این مهاجم ارزشمند و کافی نیست و آنها قطعا خواستار جذب نفرات دیگری هم خواهند بود در نتیجه حفظ دستمزدها زیر خط بازی جوانمردانه مالی، باعث جدایی چند مهره کلیدی خواهد شد. کمی صبر کنیم و ببینیم نیمار آینده فوتبالی خود را در کدام تیم دنبال خواهد کرد.

 

* نویسنده: هومن جعفری روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

یادداشتهای روزنامه فرهیختگانیادداشت

محمدامین ایمانجانی:

وجدان را دستگیر نکنید

حسن بهشتی‌پور:

توپ در زمین اروپا

ابوالفضل ظهره‌وند:

تعهدات در حال متوازن شدن است

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها