• ۱۰ بازدید
  • تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارش «فرهیختگان» از تیم ملی والیبال؛ پیش به سوی اردبیل با بلندقامتان صدرنشین

تا صعود فاصله‌ای نیست، از اینجا که تویی

درست است که خیلی از تیم‌های مدعی در این دوره با آرایش اصلی خود و با ستاره هایشان به میدان نیامده‌اند ولی اینها نمی‌توانند کار بزرگ تیم کولاکوویچ را زیر سوال ببرد. مشخصا این تیم در سال منتهی به المپیک و چند ماه قبل از انتخابی این مسابقات شاداب، با صلابت و پر از ‌انگیزه است.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، یکشنبه شب در سالن غدیر ارومیه، وقتی سرویس بازیکن روسیه به بیرون رفت، اسکوربورد رسیدن ایران به امتیاز 25 را نشان می‌داد. یک پیروزی دیگر برای تیم ایگور کولاکوویچ و این بار تزارها بودند که قربانی شدند؛ و باز هم نتیجه 3 بر صفر. روسیه‌ای که در هشت بازی قبلی خود فقط یک شکست داشت چاره‌ای جز تسلیم شدن پیش روی خود نمی‌دید. آنها در برابر فرانسه در اولین گام با نتیجه 3 بر یک باختند ولی پس از آن در هفت مسابقه پیاپی به برتری رسیدند و به رکورد بیشترین برد متوالی در این دوره رسیدند ولی ایران ترمزشان را کشید و سنگین‌ترین باخت را به آنها تحمیل کرد و حالا سه هفته از این دوره گذشته است. 16 تیم حاضر در مسابقات هرکدام 9 بار به میدان رفته‌اند و ایران بالاتر از برزیل و روسیه با هشت برد، یک باخت و 24امتیاز صدرنشین است. حالا ما تا رسیدن به دور نهایی فاصله چندانی نداریم. گویا این بار می‌توانیم برای اولین بار طعم ایستادن روی یکی از سه سکوی ابتدایی را بچشیم.

 آنچه گذشت ...

تیم ملی ایران با تلفیقی از بازیکنان باتجربه و چند بازیکن جوان و کمتر میدان دیده وارد مسابقات شد. هفته اول در چین به انجام می‌رسید. ملی‌پوشان فقط نخستین ست اولین بازی خود را به ایتالیا باختند و در 9 ست بعدی موفق شدند به برتری دست پیدا کنند و در این راه هیچ فرقی بین ایتالیا، آلمان و چین قائل نشدند. بهترین شروع ممکن در سرزمین اژدهایان که منجر به کسب 100درصد امتیازات شد. سالن «موساشینو فارست اسپورتس پلازا»ی توکیو میزبان هفته دوم بود. شاگردان «رنان دال‌زوتو» به سختی و با نتیجه 3 بر 2 از سد ایران گذشتند. بی‌خبر از آنکه این شکست، بازیکنان ایران را مصمم‌تر از گذشته می‌کند. آرژانتین و ژاپن قربانیان بعدی تیم عصبانی مرد صربستانی بودند. دو پیروزی با نتایج 3 بر یک و 3 بر صفر پایان هفته دوم و حالا پیش به سوی شمال‌غرب ایران. سالن غدیر ارومیه جدا جای سوزن انداختن نداشت. مردان و زنان ایرانی می‌خواستند طعم 72 ساعت برنده بودن را بچشند و سروقامتان هم نشان دادند کسی را ناامید نمی‌کنند. استارت ماجرا با شکست 3 بر صفر کانادا بود. گام دوم به مصاف لهستان متفاوت هاینن رفتیم. یک مسابقه حیثیتی که به برتری 3 بر 2 و نفس‌گیر سورمه‌ای‌پوشان منتهی شد و سرانجام بازی نهم مقابل روسیه که جنگ صدرنشینی به حساب می‌آمد و به پیروزی مقتدرانه 3 بر صفر ایران انجامید. حالا ما هستیم و 26 ست برده(اول در کنار برزیل) و تنها هفت ستِ باخته(بهترین عملکرد).

 آنچه خواهید دید ...

دو هفته از مرحله مقدماتی باقی مانده است. ابتدا باید طی روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه(31 خرداد تا 2تیر) در سالن 6 هزار نفری رضازاده اردبیل به مصاف پرتغال، استرالیا و فرانسه برویم. پرتغال در بین 16 تیم در رده سیزدهم قرار دارد. استرالیا تیم یکی مانده به آخر است، تنها با یک برد. فرانسه اما تنها رقیب چالش‌زای ما خواهد بود. تیمی که در رده پنجم جای گرفته و یکی از بخت‌های اصلی صعود به دور نهایی است. ملی‌پوشان پس از این سه مسابقه به بلغارستان می‌روند تا در شهر پلوودیف رودرروی صربستان، بلغارستان و ایالات متحده قرار بگیرند. به نوعی پیروزی ایران در سه مسابقه خانگی پیش رو تقریبا صعودمان به فینال را حتمی خواهد کرد اما با این حساب می‌شود به برد مقابل صربستان تضعیف شده و آمریکای جوان شده امیدوار بود. ضمنا بلغارستان میزبان هم در رده دوازدهم قرار دارد و بردن آنها مقابل هواداران‌شان کار سختی نیست.

 فرق این دوره و این تیم با گذشته

در این دوره از مسابقات می‌توان گفت تمام نفرات در اوج آمادگی قرار دارند. معروف، عبادی‌پور، موسوی و غفور که جزء اصل کاری‌های تیم ملی والیبال در این سال‌ها بوده‌اند و چه جوان‌ترها و بعضا کم تجربه‌ترهایی چون علی شفیعی، پوریا فیاضی، محمد حضرت‌پور و... .

یکی دیگر از تفاوت‌های ایرانِ این دوره، اشباع نشدن بازیکنان ما بوده است. اینکه دیگر خبری از نتایج سینوسی نیست و نفرات توانسته‌اند ‌انگیزه خود را بالا نگه دارند و اسیر خستگی ناشی از مسافرت‌های مداوم نشوند. البته دو هفته میزبانی پیاپی هم در این مساله کم تاثیر‌گذار نبوده است.

درست است که خیلی از تیم‌های مدعی در این دوره با آرایش اصلی خود و با ستاره هایشان به میدان نیامده‌اند ولی اینها نمی‌توانند کار بزرگ تیم کولاکوویچ را زیر سوال ببرد. مشخصا این تیم در سال منتهی به المپیک و چند ماه قبل از انتخابی این مسابقات شاداب، با صلابت و پر از ‌انگیزه است.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

یادداشتهای روزنامه فرهیختگانیادداشت

محمدامین ایمانجانی:

وجدان را دستگیر نکنید

حسن بهشتی‌پور:

توپ در زمین اروپا

ابوالفضل ظهره‌وند:

تعهدات در حال متوازن شدن است

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها