• ۱۱ بازدید
  • تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارش «فرهیختگان» از ادامه قدرت‌نمایی میهمان ناخوانده کوپا آمه‌ریکا

خوش به حال آسیا، هشدار برای ما

نباید از قطری ها توقع صعود داشت یا فکر کرد که در آمریکای جنوبی هم می‌توانند تا فینال پیش بروند و کار مکزیک در سال‌های 1993 و 2001 را تکرار کنند و یک میهمان «اذیت کن» شوند ولی مطمئنا آنها نماینده آبرومندی برای آسیا خواهند بود و بعد از این مسابقات به یک رقیب جدی‌تر و آبدیده‌تر برای ایران و باقی تیم‌های مدعی قاره کهن تبدیل می‌شوند.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، افتتاحیه استادیوم ماراکانا در کوپا آمه‌ریکا، جذاب‌تر از حد تصور بود. جایی که دومین تساوی چهل‌وششمین دوره در آن حادث شد ولی همراه با چهار گل. پاراگوئه با ادواردو بریتزو برای کسب نخستین پیروزی بی‌تاب بود. آنها تا رسیدن به گل نخست تنها چهار دقیقه منتظر ماندند. اسکار کاردوزوی تمام‌نشدنی از روی نقطه پنالتی تیمش را پیش انداخت.

 14 دقیقه زودتر از گلی که هموطنش، میگل آنخل بنیتز، 20 سال قبل وارد دروازه ژاپن کرده بود. شواهد و قرائن حکایت از دومین برد سفیدقرمزها مقابل نمایندگان آسیا در کوپا آمه‌ریکا داشت. آلبرتو گوانزالز در دقیقه 56 فاصله را دو برابر کرد و خیال همه از بابت برد راحت شد. اما این پایان داستان نبود. قطر قرار نبود ژاپن ثانی شود. عنابی‌ها که فرصت‌های خوبی را پیش از گل دوم حریف داشتند باز هم به حملات خود ادامه دادند و در دقیقه 68 موئذ علی توانست با یک ضربه کات‌دار فاصله را به حداقل برساند. 9 دقیقه بعد بوعالم خوخی پیش تاخته با کمک دروازه‌بان و مدافع حریف، همه چیز را به تساوی کشاند و بازی 2 - 2 به اتمام رسید. این بارهم جدال پاراگوئه و آسیایی‌ها در کوپا چهار گل داشت اما این بار به جای برد 4 بر صفر، تساوی 2 - 2 به دست آمد.

 بازگشت آسیا به کوپا آمه‌ریکا بعد از 20 سال

ادواردو بریتزو که از توقف تیمش به‌شدت عصبانی بود اعلام کرد نباید وقتی تیم‌هایی از قاره آمریکا هستند و می‌توانند در کوپا آمه‌ریکا شرکت کنند از تیم‌های آسیایی دعوت به عمل بیاید. این دومین حضور تیم یا تیم‌هایی از قاره کهن در مسابقات جام ملت‌های آمریکای‌جنوبی به حساب می‌آید. ابتدا ژاپن در سال 1999 به‌عنوان تیم میهمان راهی پاراگوئه شد. سامورایی‌ها در مرحله گروهی ابتدا با نتیجه 3 بر 2 به پرو باختند. سپس همان‌طور که اشاره شد با نتیجه 4 بر صفر در برابر میزبان درهم کوبیده شدند و در کام آخر مقابل بولیوی به تساوی یک – یک رسیدند ولی در قعر جدول قرار گرفتند. حالا چهارمین بازی آسیایی‌ها در این رقابت‌ها را قطر به انجام رساند و به دومین تساوی دست پیدا کرد. آنها در گام‌های بعدی باید به مصاف کلمبیای آماده کارلوس کی‌روش و آرژانتین زخم خورده اسکالونی بروند. احتمال صعودشان بسیار کم و ناچیز است ولی با این حال آنها چند ماه قبل هم توانستند با اتحاد مثال زدنی‌شان همه را شگفت‌زده کنند؛ چرا این بار چنین اتفاقی رخ ندهد؟

 حفظ استخوان‌بندی قطر در سال فوق‌سنگین

قطر بعد از قهرمانی در جام ملت‌های آسیا تنها یک بار به میدان رفت. آنها با نتیجه 2 بر صفر مغلوب برزیل شدند. در این مدت بازیکنان مشغول باشگاه‌هایشان بودند و فلیکس سانچز هم در یک برهه به آنها استراحت داد تا کمی بدن‌هایشان، فرصت بازیابی پیدا کند. سال 2019 برای آنها سنگین‌تر از حد تصور بود. جام‌های داخلی، لیگ قهرمانان آسیا، جام ملت‌های آسیا و حالا کوپا. با این حال تغییرات به وجود آمده در لیست 23 نفره تیم، کمتر از حد تصور بود. خالدمحمد، عبدالرحمان‌مصطفی و عبدالکریم العلی جای خود را به عبدالله الاحرک، احمد مئین و المهدی المختار دادند. باقی نفرات همان‌هایی بودند که با هفت برد، آسیا را فتح کردند. سعد الشیب، پدرو رورو، بسام راوی، عبدالعزیز حاتم، حسن الهیدوس، بوعالم خوخی، عاسیم مادیبو، اکرم عفیف، موئذ علی و... همچنان استخوان‌بندی اصلی عنابی‌ها را تشکیل می‌دهند. بازیکنانی که بامداد پنجشنبه در دومین آزمون باید به مصاف تیم کی‌روش بروند. کی‌روشی که با ایران مقابل قطر همیشه خوب بود و حتی پیش از آغاز جام ملت‌ها توانسته بود آنها را پشت در‌های بسته شکست دهد.

 رونمایی از ویژگی جدید عنابی‌ها؛ کامبک

میزبان جام‌جهانی 2022 عادت خود را تغییر نداده است. مقابل پاراگوئه همان‌گونه پیکار کردند که در برابر امارات، کره شمالی، لبنان و عربستان بازی کرده بودند. مالکیت 57 درصدی، 6 موقعیت جدی گلزنی، 438 پاس با دقت 78 درصدی و هفت توپ‌ربایی، اثبات‌کننده این ادعاست. آنها همچنان به مالکیت توپ و بازی رو به جلو عشق می‌ورزند. تفکرات مورد علاقه سرمربی اسپانیایی که روزبه‌روز همراه با تیمش پیشرفت می‌کند. آنها از یک خاصیت فوق‌العاده دیگر خود هم رونمایی کردند. خاصیتی که در امارات، فرصت استفاده از آن برایشان به وجود نیامد. قطر بعد از اینکه عقب افتاد و فاصله به دو گل رسید تمرکز خود را از دست نداد و کامبک زد؛  یک ویژگی جذاب دیگر برای این تیم هیجان‌انگیز.

 قطری که روزبه‌روز قدرتر می‌شود

نباید از آنها توقع صعود داشت یا فکر کرد که در آمریکای جنوبی هم می‌توانند تا فینال پیش بروند و کار مکزیک در سال‌های 1993 و 2001 را تکرار کنند و یک میهمان «اذیت کن» شوند ولی مطمئنا آنها نماینده آبرومندی برای آسیا خواهند بود و بعد از این مسابقات به یک رقیب جدی‌تر و آبدیده‌تر برای ایران و باقی تیم‌های مدعی قاره کهن تبدیل می‌شوند.

 

* نویسنده : نوید استاد رحیمی روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

یادداشتهای روزنامه فرهیختگانیادداشت

محمدامین ایمانجانی:

وجدان را دستگیر نکنید

حسن بهشتی‌پور:

توپ در زمین اروپا

ابوالفضل ظهره‌وند:

تعهدات در حال متوازن شدن است

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها