• ۱۴ بازدید
  • تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
غارهای بزرگ دنیا که به‌تازگی کشف شده‌اند

زیرزمین‌هایی از دل تاریخ

پژوهشگران در دل تاریخ اکتشافات شگرفی را در دل این غارهای پررمز و راز پیدا کرده‌اند که برخی از آنها شگفتی‌هایی به جا گذاشته‌اند. در سال‌های اخیر عجایبی در غارهای جهان به‌دست آمده که خواندن آنها خالی از لطف نیست.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، غارها به دلیل پنهان‌ماندن از دید بشر، اغلب فراموش‌شده هستند و بسیاری از آنها حتی از سطح زمین هم دیده نمی‌شوند و در نقشه‌ها هم اثری از آنها به چشم نمی‌خورد. تاریکی و اسرار پنهان در آن بخش جدایی‌ناپذیر این پادشاهی زیرزمینی است و تاکنون هم جنبه‌های مختلفی از آنها از دسترس بشر دور مانده است. بیشتر غارها دخمه‌های پرپیچ و خمی دارند که گاه باید برای عبور از آنها دل و جرات بالایی داشت و برای گذر از آنها از پیچ و خم‌ گدازه‌های آتشفشانی، سنگ آهک یا یخ عبور کرد و گاهی حتی نفوذ به آنها کار دشواری پیش پای‌تان می‌گذارد و گاه خارج‌شدن از آنها هم چالش دیگری است.

به گزارش sciencealert، پژوهشگران در دل تاریخ اکتشافات شگرفی را در دل این غارهای پررمز و راز پیدا کرده‌اند که برخی از آنها شگفتی‌هایی به جا گذاشته‌اند. در سال‌های اخیر عجایبی در غارهای جهان به‌دست آمده که خواندن آنها خالی از لطف نیست.

 

سیستم غار‌های زیرزمینی

 در ژانویه 2018، دانشمندان بعد از 10 ماه جست‌وجو و کاوش در مکزیک درنهایت منطقه‌ای را پیدا کردند که بزرگ‌ترین سیستم غاری دنیاست. این سرزمین زیرآبی که به «سیستم غارهای زیرزمینی» معروف است، از 347 کیلومتر غار زیرزمینی تشکیل شده است. اما بیشتر این غارها هنوز هم کشف‌نشده باقی مانده و این دانشمندان اولین کسانی نبودند که قدم در این سرزمین عجایب گذاشتند. جست‌وجوگران در راهروهای مملو از آب این غارها نشانه‌هایی از نخستین مردمان آمریکایی، مایاها و نیز بقایایی از مخلوقات منقرض‌شده مانند تنبل‌ها، خرس‌ها و فیل‌های عظیم‌الجثه‌ به‌دست آوردند. این مجموعه ‌غارها درواقع تونل زمانی هستند که شما را به 10 تا 12هزار سال پیش منتقل می‌کنند. یک ماه بعد از این کشف، اسکلت‌های 9هزار ساله انسان‌هایی که متعلق به اجداد انسان‌ها بود، در شرق مکزیک پیدا و به این فهرست اضافه شد. در این غارهای زیرزمینی حدود 198 منطقه باستان‌شناسی کشف شد که 140 نقطه مربوط به مایاها بود و همین مساله، این سیستم غارهای زیرزمینی را به مهم‌ترین کشف باستان‌شناسی زیرزمینی در دنیا تبدیل کرد.

 

مجموعه غارهای گدازه‌ای

سال 2018 بود که کاوشگران در جست‌وجوهای خود در اسپانیا موفق شدند بزرگ‌ترین مجموعه‌غارهای آتشفشانی دنیا را پیدا کنند. اسکن‌ها و ویدئوهای به‌ دست آمده از نقشه‌برداری‌های زمین‌شناسی به آنها اجازه می‌داد تا تمام مسیرهای زیرزمینی باقی‌مانده در این مجموعه غارها را مشاهده کنند. این منطقه درحال حاضر یکی از جاذبه‌های گردشگری اسپانیا به شمار می‌رود. این مجموعه غار گدازه‌ای قریب سه‌هزار سال پیش به دنبال سرازیرشدن جریان‌های آتشفشانی کوه «مونت کرونا» شکل گرفته است. لوله‌های گدازه‌ای را می‌توان در تمام راهروها و دیواره‌های غار مشاهده کرد که بر اثر سرد‌شدن جریان گدازه‌ای و تشکیل پوسته‌ای جامد ایجاد شده‌اند. پس از تخلیه جریان‌های گدازه‌ای، این پوسته تشکیل‌شده باقی مانده که درحال حاضر سقف غار را دربرگرفته است. دوکیلومتر از این مجموعه غار در دهه 1960 توسط گردشگران کشف شد. این غار به‌خاطر تالار کنسرتی شهرت دارد که در نزدیکی ورودی و خروجی آن واقع شده است. این تالار به 15 تا 20 ردیف مزین شده که در هر ردیف آن 26 صندلی قرار گرفته و بیش از 500 نفر می‌توانند در آن حضور داشته باشند.

 

گودال «سارلاک»

کاوشگران در جست‌وجوهای خود در مناطق بیابانی کانادا در سال 2018 به‌طور اتفاقی به شکافی رسیدند که نشان از وجود غاری عظیم در زیر زمین می‌داد که تا آن زمان از دید بشر پنهان مانده و حتی انسان‌های نخستین ساکن این منطقه هم آن را کشف نکرده‌اند. این غار در منطقه‌ای بر فراز کوه آلپ، در یک پارک ملی محلی در غرب کانادا واقع شده است.

متخصصان بر این باورند که دهانه غار در تمام طول سال پوشیده از برف بوده و همین امر باعث شده کسی آن را شناسایی نکند و ناشناخته باقی مانده است. اما در سال‌های اخیر، افزایش دمای منطقه و آب‌شدن برف دهانه، باعث آشکارشدن آن شده است.

«سارلاک» نام هیولایی تخیلی در فیلم جنگ ستاره‌هاست و کاوشگران نام آن هیولا را روی این غار گذاشته‌اند. طول این گودال 100متر و پهنای آن 60متر و آنقدر بزرگ است که یک زمین فوتبال را در خود جای می‌دهد. با ایستادن بر دهانه این غار، عمقی حدود 183متری در برابر چشم قرار می‌گیرد. هنوز دانشمندان به عمق این غار راه پیدا نکرده‌اند اما برآورد می‌کنند جریان آبی که در آن وجود دارد، رودخانه‌ای زیرزمینی است که بیش از دوکیلومتر طول دارد.

 

حکاکی‌های غار بلومبوس

یکی از راه‌هایی که انسان‌های نخستین از آن برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کردند، حکاکی و به‌نوعی نقاشی روی دیواره‌ها به‌ویژه دیوارهای غار بوده است و در طول تاریخ هم تاکنون دیوارنگاری‌های متعددی در دل غارها به‌دست آمده است. باستان‌شناسان در سال 2011 تکه‌ای نقاشی و حکاکی روی دیوار را در غار بلومبوس، واقع در آفریقای‌جنوبی یافتند و در سال گذشته هم قدیمی‌ترین نقاشی‌های تاریخ بشر را در دیواره‌های این غار پیدا کردند. نقاشی‌های روی این دیواره‌ها با هدفی خاص و با یک قلم جوهری که نوک آن هم خوب تراشیده شده، حکاکی شده‌اند. استفاده از این ابزار خاص، نشان می‌دهد بشر حدود 30هزار سال پیش از آنچه تصور می‌شد، از هنر نمادین رنگی برای انتقال پیام خود استفاده می‌کرد.

 

گودال عظیم چین

کاوشگران در جنگل گوآنگژی چین، گودالی به پهنای 100متر و طول 200متر کشف کردند که   عمقی معادل 118متر داشت. جهت این گودال به سمت جنوب بود و انتهای آن به مجموعه غار عظیمی می‌رسید که از راهروها، تالارها، چنددهانه، صخره‌های ویران‌شده و ستون‌های سنگی تشکیل شده بود. این مجموعه تالار عظیم زیرزمینی وسعتی حدود 6.7 میلیون مترمکعب را دربرگرفته بود. از ویژگی‌های این غار می‌توان به سنگ‌های کوچک، دایره‌ای‌شکل و صیقل‌یافته بر اثر گذر جریان آب از آنها اشاره کرد. کاوشگران در دل این غار، دالانی را یافتند که در ادامه مسیر به رودخانه‌ای زیرزمینی متصل می‌شد و آب آن را به رودخانه «پانیانگ» در نزدیکی آن می‌ریخت.

 

* مترجم: ندا اظهری

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها