تازه‌ها :
قبلی بعدی
 
نامه‌های شخصی آیت‌الله مشکینی به دوست پزشکش منتشر شد
نسخه مناسب چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0 بدعالی 
۵ تیر ۱۳۹۱ - ۱۰:۳۱

فرهيختگان آنلاين: نامه‌های آیت‌الله مشکینی به دوستانش قبل از انقلاب به ویژه دکتر عبدالرحیم جلایی پزشک همشهری او در شماره جدید فصلنامه اسناد، مطبوعات و متون از مجلات پیام بهارستان منتشر شد.

به گزارش مهر، در نخستین مقاله این نشریه محمدعلی مهدوی راد چند خاطره از استاد محمدتقی شریعتی مفسر بزرگ قرآن ذکر کرده است.

بازخوانی پرونده محاکمه دکتر لیندن بلات اولین رئیس بانک ملی ایران به قلم اکبر قاسملو از دیگر مقالات فصلنامه اسناد، مطبوعات و متون است.

این نشریه همچنین در مطلبی به قلم سلمان قاسمیان و مصطفی ملایی به نحوه تنظیم قرارداد نفتی 1933 میلادی پرداخته است.

در ادامه مطالب این نشریه، علی درازی هم نگاهی انداخته است بر نامه‌های آیت‌الله مشکینی به دوستانش. این نامه‌ها همگی مربوط به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و طرف دیگر آنها، دوستان صمیمی آیت‌الله مشکینی در اردبیل به ویژه دکتر عبدالرحیم جلایی از اطباء مومن و دلسوز این شهر و از دوستان نزدیک آیات عظام مشکینی، موسوی اردبیلی و مروج است.

در این نامه‌ها آنچه بیش از هر چیزی مشهود است، توصیه‌های اخلاقی آیت‌الله مشکینی به دوست صمیمی‌اش دکتر جلایی است که حاوی نکات جالبی است. همچنین متن این نامه‌ها، کلمات و جملات مطایبه‌آمیز بسیار جالب و مختص آیت‌الله مشکینی دارد؛

در یکی از این نامه‌ها می‌خوانیم: «امسال مرا زمامداران خودسر مالکین جان و مال ملت اتز اتردبیل مانع شدند. برای همه معلوم شد که هیئت کذابی معلوم‌الحال چقدر علاقه به دین مردم داشته است؛ خوب شد قصه روشن شد.»

احمد خامه‌یار هم آثار منتسب به پیامبر خدا (ص) در ایران را بررسی کرده و سیدعباس رستاخیز هم نگاهی کرده به اشعار بازیافته از مولانا حسن کاشی.

در این شماره از فصلنامه اسناد، مطبوعات و متون همچنین پول ایران در دوره صفویه بررسی شده است.

پانزدهمین شماره فصلنامه اسناد، مطبوعات و متون در 1004 صفحه و با بهای 10 هزار تومان از سوی انتشارات کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی منتشر شده است.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • برگزیده‌ها
صفحه نخست arrow آرﺷﯿﻮ بخشهای خبری arrow آرشیو فرهیختگان آنلاین arrow اخبار آنلاین اﻧﺪﯾﺸﻪ arrow نامه‌های شخصی آیت‌الله مشکینی به دوست پزشکش منتشر شد
0.3793