تازه‌ها :
قبلی بعدی
مروری بر ۱۰ کتاب تازه انتشارات ققنوس
از تاریخ تا جغرافیا
نسخه مناسب چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0 بدعالی 
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۶:۰۹
از تاریخ تا جغرافیا

مریم کامیاب: انتشارات ققنوس در آستانه بیست‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، تعداد دیگری از عنوان‌های جدید خود را روانه بازار نشر کشور کرده است. در این مجال به بررسی کتاب‌های «تاریخ ایلام نو»، «امارات متحده عربی»، «سوئد»، «از دانش تا فرزانگی»، «خودیاری»، «در باب شهریار»، «میگل دسروانتس»، «ایندیرا گاندی» و «فرانکلین د. روزولت» خواهیم پرداخت. همه این کتاب‌ها در اردیبهشت‌ماه سال جاری انتشار یافته است.

تاریخ ایلام نو
دوران ایلام نو هرچند به لحاظ نظامی و فرهنگی هم‌تراز دوران شکوفای ایلام میانه نبود، اما دورانی بود که ایلام دوباره در عرصه سیاست خاور نزدیک سر برآورد. در این دوران ایلام در مقابل قدرت متجاوزی چون امپراتوری آشور قرار داشت که همواره حیات سیاسی ایلام را به مخاطره می‌انداخت. ولی ایلام نو با وجود توان نظامی پایین‌تر به قدرت‌نمایی در برابر آشور پرداخت و در مقابل سپاه قدرتمند آشور پایداری تحسین‌انگیزی از خود نشان داد. در این کتاب با بهره‌گیری از اطلاعات کتیبه‌ای دیت اول به بررسی اوضاع داخلی و روابط خارجی ایلام نو پرداخته شده و کوشش شده برخی مجهولات در زمینه تاریخ ایلام نو روشن شود. کتاب صورتی تخصصی دارد و برای خوانندگان عادی تاریخ ایلام نیز سودمند است.

امارات متحده عربی
این کتاب، جلد چهاردهم از مجموعه ملل امروز است. امارات متحده عربی کشوری در جنوب‌غربی قاره آسیا و در شرق شبه‌جزیره عربستان، در خاورمیانه بوده که از جنوب با عربستان سعودی، از شرق با عمان و از شمال با خلیج‌فارس همسایه است. امارات عربی متحده، اتحادی از هفت شیخ‌نشین کوچک به نام‌های ابوظبی، دبی، شارجه، عجمان، فجیره، راس‌الخیمه و ام‌القوین است که بعد از استقلال از بریتانیا در دوم دسامبر ۱۹۷۱ میلادی شکل گرفت. این روز را با نام روز ملی امارات جشن می‌گیرند. هر یک از این هفت امیرنشین از استقلال‌های فراوانی برخوردارند، اما یک امیر موروثی به‌عنوان حاکم کشور ایفای وظیفه می‌کند و شورای عالی حکام که متشکل از هفت امیر است، رئیس دولت و کابینه را انتخاب می‌کند. در حال حاضر امیر و رئیس دولت امارات شیخ‌خلیفه بن زاید آل‌نهیان است. پایتخت و بزرگ‌ترین شیخ‌نشین این کشور ابوظبی است. امارات یکی از بزرگ‌ترین ذخایر نفتی دنیا را در اختیار دارد و تولید ناخالص سرانه آن در حد ثروتمندترین کشورهای اروپای غربی است. مساحت این کشور ۸۳۶۰۰ کیلومترمربع است که در رده ۱۱۵ دنیا از نظر پهناوری قرار می‌گیرد. آب‌وهوایی بیابانی و سرزمینی هموار دارد که قسمت شرقی آن کوهستانی و سردتر است و تنها 77 درصد خاک آن قابل کشاورزی است. فقط ۱۹ درصد اهالی این کشور اصلیت اماراتی دارند و ۲۳ درصد از اعراب دیگر کشورها و ایرانیان و حدود ۵۰ درصد از اهالی جنوب آسیا هستند. زبان رسمی کشور عربی است و انگلیسی، فارسی، اردو و هندی نیز کاربرد زیادی دارد. مذهب رسمی این کشور اسلام است که حدود ۹۶ درصد مردم را شامل می‌شود و از این میان ۱۶ درصد شیعه هستند. واحد پول آن درهم است. جمعیت آن در سال ۲۰۱۲ حدود 317/314/5 نفر برآورد شده‌ و رشد جمعیت آن 05/3 درصد است و با بیش از ۱۶ مهاجر در سال به‌ازای هر هزار نفر جمعیت پنجمین کشور مهاجرپذیر دنیاست. صادرات نفت خام این کشور در سال ۲۰۰۹ حدود 395/2 میلیون بشکه در روز بوده که امارات را چهارمین صادرکننده نفت دنیا می‌سازد. سرانه تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۲۰۱۱ براساس قدرت خرید حدود 500/48 دلار بوده که آن را در رتبه یازدهم دنیا قرار می‌دهد.

سوئد
این کتاب، جلد پانزدهم از مجموعه ملل امروز است. سوئد، کشوری است در شمال اروپا در شبه‌جزیره اسکاندیناوی. از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنیا، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه‌ است. نام این کشور در فارسی از نام آن در زبان فرانسوی (Suède) گرفته شده ‌است. پایتخت این کشور شهر استکهلم است. سوئد با مساحت 964/449 کیلومتر مربع، سومین کشور بزرگ اروپا از نظر مساحت است. جمعیت سوئد بیش از 2/9 میلیون نفر است که تقریبا 9/7 میلیون نفر آن را سوئدی‌ها تشکیل می‌دهند. این کشور با تعداد ۲۰ نفر در هر کیلومترمربع از تراکم جمعیت پایینی برخوردار است که بیشتر این جمعیت نیز در جنوب سوئد مستقر هستند. همچنین بیش از ۸۵ درصد مردم سوئد در ناحیه شهری زندگی می‌کنند. کشور سوئد از حکومت مشروطه برخوردار بوده و دولت به شکل پارلمانی اداره می‌شود. پادشاه در این کشور مقامی تشریفاتی است و کشور توسط نخست‌وزیر اداره می‌شود. مردم سوئد همراه با مردمان نروژ، ایسلند و دانمارک از شاخه ژرمنی اقوام هند و اروپایی بوده و تبارشان به وایکینگ‌ها می‌رسد. سوئدی‌ها جزو شهروندانی در جهان هستند که از کیفیت بالای زندگی برخوردارند. نرخ بیکاری آن پایین است و اقتصاد آن بر پایه مشارکت مردم در سرمایه‌گذاری‌ها استوار است. زبان سوئدی از خانواده زبان‌های هندواروپایی شاخه ژرمنی است و با زبان‌های نروژی و دانمارکی نزدیکی دارد. این سه زبان بسیار به هم نزدیک بوده و اغلب گویش‌وران آنها می‌توانند هرکدام به زبان خود با هم ارتباط زبانی برقرار کنند. زبان سوئدی، زبان رسمی کشور سوئد است. در برخی نواحی شمالی کشور، به زبان فنلاندی نیز تکلم می‌شود. تعداد چهار زبان اقلیمی اعم از فنلاندی، تورندال، رومانی (زبان کولی‌ها) و ییدیش (زبان یهیودیان) در کشور سوئد تکلم می‌‌شود. شهروندان سوئدی تا حدود معینی در تعامل با دستگاه‌های دولتی از حق استفاده از این زبان‌ها برخوردار بوده و همچنین درخصوص مراقبت‌های کودکان و بزرگسالان از حق استفاده از زبان‌های فنلاندی و سامی نیز برخوردارند.

از دانش تا فرزانگی
کتاب «از دانش تا فرزانگی» شامل مجموعه مقالاتی از خسرو ناقد در حوزه روشنفکری است که در دو دهه اخیر از سوی این نویسنده و مترجم نوشته شده است. این کتاب در قالب گفتارهایی پیرامون ادبیات و فلسفه است که موضوعاتی نظیر خردورزی و پرهیز از خشونت، دگرگونی نگاه اروپاییان و ادبیات مدرن و... را در بر می‌گیرد. همچنین نقش و جایگاه روشنفکران، پایان روشنفکری، مفهوم روشنفکر و سازگاری ناهمگون سنت و تجدد از دیگر موضوعاتی است که ناقد در مقالات آن کتاب به آنها توجه نشان داده است. وی همچنین در این مقالات سعی دارد به ریشه‌یابی و زمان رایج‌شدن کاربرد کلمات و مفاهیم مربوط به روشنفکری بپردازد و شیوه نگارش روشنفکران را نیز مورد توجه قرار دهد. لازم به ذکر است از خسرو ناقد تاکنون آثاری مانند «سیب و سرباز، شعرهایی فراسوی وحشت»، «ناکجاآباد و خشونت، گفتارها و گفت‌وگوهایی از کارل پوپر»، «زندگی به‌رغم تاریخ، گفتارها و گفت‌وگوهایی از لِشِک کولاکوفسکی»، «چرا جنگ؟ بررسی روانشناسانه پدیده جنگ» و «اندیشه غربی و گفت‌وگوی تمدن‌ها» در حوزه ادبیات و فلسفه منتشر شده است.

در باب شهریار
ماکار کیاولی کتاب شهریار را براساس درک عمیق خویش از طبیعت انسان نوشته است. این رساله موجز که در باب قدرت و دولتمردی در دوران رنسانس است، از زمان انتشار آن، حدود پانصد سال قبل، مایه اختلاف‌نظرهای بسیاری شده است. تحلیل ماکیاولی از روش انسان‌ها در کسب و حفظ قدرت اولین تحلیل مبتنی بر «سیاست معطوف به منافع» بوده و از زمان انتشار این کتاب، بسیاری آن را به منزله راهنمایی برای دخل و تصرف در رویدادها به‌نفع خود، به کار گرفته‌اند. تیم فیلیپس در این کتاب نظریات ماکیاولی را متناسب با جهان کسب‌وکار امروز به کار بسته و تفسیر کرده است. این تفسیر جذاب و جالب‌توجه از شهریار کتابی مفرح درباره یکی از مفیدترین و بدنام‌ترین کتاب‌های دنیاست. این کتاب را نیز مریم تقدیسی به فارسی ترجمه کرده است.

میگل دسروانتس
میگل دسِروانتِس ساآودرا رمان‌نویس، شاعر، نقاش و نمایشنامه‌نویس اسپانیایی بود. پدر وی حکیم (پزشک) بود. در سال ۱۵۵۱ پدرش به همراه خانواده به والادولید مهاجرت کرد اما میگل در سال ۱۵۵۶ به کوردوبا رفت. درباره تحصیلات ابتدایی میگل ابهاماتی وجود دارد اما بدون‌شک تحصیلات وی در سطح دانشگاهی نبوده‌ است. وی در سال ۱۵۵۶ در مادرید مستقر شد. او در سال ۱۵۶۹ به دستور فیلیپ دوم پادشاه وقت اسپانیا برای شرکت در جنگ به ایتالیا سفر کرد. وی به مطالعه برخی از آثار ادبی در آنجا پرداخت و تحت‌تاثیر هنر ایتالیایی قرار گرفت. سروانتس در جنگ لپانتو شرکت داشته ‌است. دست چپ او در این جنگ به دلیل صدمه‌ای که به اعصاب دستش وارد شد از کار افتاد.
او همیشه از شرکت در این جنگ با افتخار یاد ‌کرده ‌است. او در سال ۱۵۷۲ به زندگی نظامی خود پایان داد و زندگی عادی خود را از سر گرفت. رمان مشهور دن کیشوت- که از پایه‌های ادبیات کلاسیک اروپا به‌شمار می‌آید و بسیاری از منتقدان از آن به‌عنوان اولین رمان مدرن و یکی از بهترین آثار ادبی جهان یاد می‌کنند - اثر اوست. به وی لقب شاهزاده نبوغ داده‌اند. این کتاب در ادامه مجموعه شخصیت‌های تاثیرگذار روانه بازار نشر کشور شده است.
فرانکلین د. روزولت
فرانکلین دلانو روزولت سی‌ودومین رئیس‌جمهور آمریکا بود. وی قبل از رسیدن به مقام ریاست‌جمهوری به بیماری فلج اطفال دچار شد. به‌طوری که از کمر به پایین فلج شده و قادر به راه رفتن نبود. روزولت برای رسیدن به پست ریاست‌جمهوری آمریکا تلاش‌های فراوانی کرد و برای اینکه بتواند حداکثر آرا را جمع‌آوری کند و همچنین محبوبیت خود را تا حد زیادی بالا ببرد، کمک‌های بسیار شایانی در رابطه با بیماری فلج اطفال کرد. وی در جورجیانای آمریکا مجتمعی به نام Warm Springs را راه‌اندازی کرد که شامل چند هتل و یک استخر آب گرم می‌شد و بیشتر برای افراد بی‌بضاعت بود و شیوه آب‌درمانی را نیز رونق بخشید زیرا خود با استفاده از این روش به درمان رسید. Warm Springs یکی از معتبرترین و بهترین مجتمع‌های نگهداری از بیماران فلج اطفال در دنیاست. روزولت در سال ۱۹۳۲ میلادی توانست به نامزدی دموکرات‌ها برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا دست یابد. وی توانست در انتخابات آن سال، با اختلافی فراوان هربرت هوور را شکست دهد. روزولت طی دومین دوره ریاست‌جمهوری خود در آمریکا به خطر فاشیسم واقف شد و از سال ۱۹۳۷ تلاش‌هایی را برای اطلاع افکار عمومی کشورش از این خطر و رویدادهایی که بر این مبنا در اروپا و آسیا در حال وقوع بود، آغاز کرد. تایید کمک‌های آمریکا به انگلیس و روسیه در سال ۱۹۴۱ زمینه مخالفت‌های داخلی با سیاست‌های وی را فراهم آورد اما حمله ژاپنی‌ها به پرل هاربر به این مخالفت‌ها پایان داد. سلسله جلسات وی با وینستون چرچیل و جوزف استالین مبانی جهان پس از جنگ جهانی دوم را بنیان نهاد. وی در سال ۱۹۴۴ برای چهارمین‌بار رئیس‌جمهور آمریکا شد. به علت اینکه تا آن زمان قانون محدودیت انتخاب ریاست‌جمهوری ایالات متحده به دو بار هنوز تصویب نشده بود به وی این فرصت را داد که چهاربار برای ریاست‌جمهوری انتخاب شود امری که در تاریخ آمریکا یک استثناست. وی در سال ۱۹۴۵ در دومین سال خدمت از چهارمین دوره ریاست جمهوری‌اش تنها سه هفته به پایان جنگ جهانی دوم در اروپا درگذشت. این کتاب نیز همچون دو کتاب پیشین، در ادامه مجموعه شخصیت‌های تاثیرگذار روانه بازار نشر کشور شده است.

ایندیرا گاندی
خانم ایندیرا گاندی، دختر جواهر لعل نهرو نوامبر 1917 در الله‌آباد هندوستان به دنیا آمد. ایندیرا به ترتیب در هند و سوئیس به تحصیل پرداخت، در سال 1937 بعد از فوت مادر وارد کالج آکسفورد شد، در 1941 به وطن خویش بازگشت و در سال 1942 با فیروز گاندی روزنامه‌نگار اهل الله‌آباد که یکی از افراد فعال کنگره ملی بود ازدواج کرد و پس از اینکه تا سال 1946 دارای دو پسر به نام‌های راجیو و سن جای شد در سال 1960 شوهرش چشم از جهان فرو بست. در سال 1947 جواهر لعل نهرو، اولین نخست‌وزیر هند شد و ایندیرا نیز به یاری پدر شتافت و با توجه به اینکه در امور خارجی و داخلی کارآزموده شده و مدارج علمی خود را هم در این زمینه طی کرده بود، به‌عنوان عضو کمیته مرکزی کنگره، مشاور خوبی برای پدر بود. جواهر لعل نهرو در سال 1964 چشم از جهان فروبست و در سال 1966 هیات اجرایی حزب، خانم ایندیرا گاندی را برای پست نخست‌وزیری معرفی کرد. وی تصمیم داشت راه نهرو را ادامه دهد و همین امر باعث شد که با مخالفت‌های زیادی در داخل و خارج روبه‌رو شود. ایندیرا در تمام مدتی که در راس حکومت قرار داشت، روزانه هجده ساعت کار می‏کرد و برنامه 10 ماده‏ای، معروف خود را تحت‌عنوان ارتقای سطح اقتصادی هند ارائه داد و در می 1967 توسط کمیته کار حزب مورد تایید قرار گرفت و با بهره‏گیری از محبوبیت و شخصیت و اعتبارش بین مردم توانست در عین مخالفت‌های سندیکالیست‌های کنگره، در ژوئیه 1969 چهارده بانک تجاری را ملی اعلام کند. وی مادر هند و مظهر آزادی و استقلال سرزمین پهناور هند و مایه شرف و افتخار تاریخ بود. اما در صحنه داخلی جدایی‌طلبان و فرقه‌گرایان، این زن مبارز و فداکار به سال 1980 در 63 سالگی در یک توطئه ناجوانمردانه به قتل رسید. این کتاب نیز در ادامه مجموعه شخصیت‌های تاثیرگذار روانه بازار نشر کشور شده است.

وضع بشر
این کتاب کندوکاوی است درباره وضع بشر به قلم فیلسوفی که نظر و عمل و نسبت این دو در کانون اندیشه‌اش قرار دارد. هانا آرنت در این اثر مهم و تاثیرگذار زندگی وقف عمل را در برابر زندگی وقف نظر موضوع تاملاتی قرار می‌دهد که خواننده را نیز به تاملی دیگر در این زمینه فرامی‌خواند. او ضمن تشریح مفاهیم زحمت، کار و عمل و جایگاه آنها در وضع بشر، با نگاهی تاریخی سیر آنها را تا روزگار ما پی می‌گیرد و نشان می‌دهد که از دوران یونان باستان تا امروز رویکرد ما به زندگی وقف عمل چه فراز و فرودها و تغییراتی به خود دیده است. این کتاب با ترجمه مسعود علیا به چاپ دوم خود در اردیبهشت‌ماه سال جاری رسیده است.

فلسفه در شش ساعت و پانزده دقیقه
کتاب فلسفه در شش ساعت و پانزده دقیقه شاهدی بر دلبستگی خاص ویتولد مارین گومبرویچ به فلسفه، محملی برای شناخت بهتر و عمیق‌تر پشتوانه فکری او و نخستین گام در برگرداندن آثار این نویسنده به زبان فارسی است. این کتاب را مجید پروانه‌پور ترجمه کرده است.

خودیاری
کتاب خودیاری، نوشته ساموئل اسمایلز، که در سال 1859 بلافاصله بعد از انتشار به یکی از کتاب‌های پرفروش زمان خود تبدیل شد، یکی از مشهورترین کتاب‌های قرن نوزدهم در زمینه فضایل اخلاقی سختکوشی، قناعت و پشتکار به شمار می‌رود. این کتاب در دنیای امروز هم الگویی در زمینه انگیزه‌بخشی و خودیاری محسوب می‌شود. تفسیرهای جالب‌توجه کتاب حاضر درباره خودیاری خواننده را قادر می‌سازد توصیه‌های یکی از مشهورترین کتاب‌های دنیا در زمینه خودیاری و خودسازی را عملی کند. هدف شیپ ساید نشان‌دادن ماهیت جاودانه نگرش‌های اسمایلز از طریق زنده‌کردن آنها در بافت زندگی امروز است. این کتاب را مریم تقدیسی به فارسی ترجمه کرده است.
 

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • برگزیده‌ها
صفحه نخست arrow اندیشه arrow از تاریخ تا جغرافیا
0.475